Giyim Üretim Teknolojisi

PROGRAMIN ADI: GİYİM ÜRETİM TEKNOLOJİSİ

1-Programın Amacı:  Konfeksiyon üretimi yapan işletmelerin, üretim, planlama, model, kalıp ve koleksiyon hazırlama bölümlerinde çalışacak teknik elemanlar yetiştirmektir. Öğrencilere 2 yıllık eğitim süreci boyunca bu konularda teorik ve uygulamalı eğitim olanağı sağlanmaktadır.

2-Mezunların Kazandığı Diploma ve Ünvanları: Konfeksiyon programından mezun olan öğrencilere Ön Lisans Diploması ve “Konfeksiyon Teknikeri” ünvanı verilmektedir.

3-Mezunların Çalışma Alanları: Konfeksiyon programı mezunları konfeksiyon alanında faaliyet gösteren işletmelerde çalışabilmektedirler.

4-Konfeksiyon teknikerlerinin çalışma alanları; a) Planlama b) Üretim c) Kalite sorumlusu d) Müşteri temsilcisi

5-Kazanç: Teknikerlerin aldıkları maaş, deneyim, teknik bilgi çalışılan bölüm özelliklerine göre değişmektedir. 

6-İş Bulma Olanakları: Konfeksiyon sektörü Türkiye’de önemli bir ihracat potansiyeline sahip, gelişmiş bir sektördür. Bu nedenle teknikerlere büyük gereksinim duyulmaktadır.

7-Mesleki İlerleme Olanakları Kişinin özelliklerine ve işverenin durumuna bağlı olarak yöneticiliğe kadar yükselebilme olanağına sahip olabilir. İki yıllık eğitim sonunda yapılan DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile ilgili üniversitelerin Mühendislik Fakülteleri Tekstil Mühendisliği Bölümüne geçerek eğitimlerine devam edebilirler. Bu bölümleri bitirenler “Tekstil Mühendisi” ünvanı alırlar.